Trafiłeś na blog Euroguidance.pl, gdzie publikujemy teksty poświęcone tematyce poradnictwa zawodowego. Chcesz wiedzieć, kim jesteśmy i co nas cechuje? Oto krótka, acz treściwa prezentacja, którą pozwoliliśmy sobie opracować.

Kim jesteśmy?

Chciałoby się napisać, że jesteśmy „zespołem pasjonatów doradztwa zawodowego”, którzy „stale podnoszą swoje kwalifikacje”, ale to tylko frazesy, a my nie przepadamy za frazesami. Tak samo nie lubimy niepoprawnego używania słów; kompetencje można przecież co najwyżej rozwijać, a „pasjonat” to osoba, która łatwo wpada w pasję. Chcemy być poprawni, dokładni i rzetelni, także na poziomie języka, ponieważ to właśnie od języka tak naprawdę wszystko się zaczyna.

Nasza ekipa liczy jak na razie kilka osób w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i na różnych etapach swojego życia oraz kariery zawodowej. Blog powstał, ponieważ chcemy dzielić się naszą wiedzą z czytelnikami, ale chcemy też sprawdzić, jak rezonują nasze koncepcje.

Większość z nas to aktywni doradcy zawodowi. Sporo lat praktyki wyposażyło nas w szereg praktycznych kompetencji, ale też nauczyło nas, że w tej branży nie można zastygać i zatrzymywać się na jakimś już osiągniętym etapie, ponieważ rynek pracy ciągle się zmienia, i to w najróżniejszych aspektach.

Co nas interesuje, a czego unikamy?

Podstawowy obszar naszych zainteresowań to, rzecz jasna, poradnictwo zawodowe. Duże znaczenie mają też dla nas rozmaite „dyscypliny pokrewne”, przez które rozumiemy nie tylko psychologię czy ekonomię, ale też filozofię, zwłaszcza w tych jej odmianach, które koncentrują się na egzystencji, ale cenna jest dla także filozofia dialogu.

Sednem rzetelnego doradztwa zawodowego jest jednak psychologia, i to tej dziedzinie poświęcamy najwięcej czasu. Znajdujemy też czas na lekturę książek z zakresu socjologii, nauk o mózgu, zawodoznawstwa oraz coachingu, chociaż ten ostatni traktujemy ze sporą dozą dystansu.

Nasze zainteresowania i nasze lektury to przede wszystkim źródło wiedzy teoretycznej, którą spajamy z tym, czego nauczyła nas praktyka. Takie połączenie pozwala nam myśleć twórczo i prezentować czytelnikom oraz klientom świeże spojrzenie. Zarazem umiemy też odróżnić ziarno od plew i, chociaż pilnie śledzimy nowe trendy oraz popularne tendencje, to jednak nie wszystkie z nich są w naszej ocenie wartościowe.

W jaki sposób patrzymy na doradztwo zawodowe?

Jeśli zdarzyło Ci się czytywać teksty poświęcone tematyce doradztwa zawodowego, to na pewno wiesz, że autorzy często popadają w jedną z dwóch skrajności, a mianowicie:

  • albo piszą tak, jak gdyby prezentowali Ci sprawdzoną wiedzę naukową, bez miejsca na wątpliwości, i w sposób całkowicie jednoznaczny;
  • albo podążają w kierunku taniej filozofii à la Paulo Coelho.

Naszym zdaniem żadne z tych podejść nie jest właściwe. Z jednej strony nie można bowiem utrzymywać, że doradztwo zawodowe to dyscyplina ścisła, w której wszystko jest jasne i precyzyjne niczym w logice formalnej, a na każde pytanie można odpowiedzieć: tak albo nie. Z drugiej strony natomiast: poradnictwo zawodowe musi być rzetelną wiedzą, również wtedy, kiedy ogranicza się do prezentowania perspektyw, formułowania hipotez i stawiania pytań. Nie istnieje dobre doradztwo zawodowe, które ignoruje wiedzę z zakresu psychologii, kognitywistyki, socjologii czy wreszcie ekonomii.

Oprócz tego uwzględniamy również filozofię. Przyjmujemy tezę, według której dobre doradztwo zawodowe powinno w pewnym stopniu przypominać poradnictwo filozoficzne.

Nasza fundamentalna ambicja jest następująca: znaleźć balans pomiędzy naukową precyzją a otwartością umysłu, nie popadając jednak w szamaństwo i/lub pop filozofię. Nie chcemy też tylko kopiować już istniejących treści, ponieważ w przepisywaniu cudzych myśli nie ma niczego oryginalnego. Mamy własne przemyślenia, refleksje, obserwacje i analizy. Szanujemy autorytety, ale szukamy własnej drogi, którą podążać razem z nami mogą również czytelnicy.

To, co piszemy powyżej, niesie ze sobą istotne konsekwencje. Skoro odrzucamy statyczną postawę, która traktuje doradztwo zawodowe jak obszar dla jednoznacznych rozstrzygnięć na rzecz postawy cechującej się dynamiczną otwartością, to oznacza to, że my również będziemy się rozwijać. Nie bierzemy niczego za pewnik i jesteśmy otwarci również na kwestionowanie naszych tez, ponieważ uważamy, że czasami najbardziej cenna i wartościowa wiedza rodzi się właśnie z tarć, sporów i przeciwstawiania sobie odmiennych stanowisk.